Drodzy Pacjenci/Rodzice/Opiekunowie małych Pacjentów!
W związku z licznymi zapytaniami o zaświadczenia lekarskie dla Państwa i Waszych pociech, po otrzymaniu opinii prawnej, w tym odpowiedzi na nasze pytania składane do NFZ i po rozmowie z Panią Prezes Stowarzyszenia „Centrum” Sport i Rekreacja Agatą Borycką informujemy, że:
NIE potrzebujecie zaświadczenia lekarskiego, aby skorzystać z przysługujących Wam uprawnień:
● amatorskie zawody sportowe
● amatorska aktywność ruchowa (np. zajęcia na basenie, zajęcia sportowe w różnych klubach amatorskich, zajęcia w klubie seniora);
● karty związane z wypoczynkiem dzieci i młodzieży, np. kolonijne, obozowe;
Źródło: NFZ
Karta Bilansowa Ucznia
Lekarze Przychodni dokonują kwalifikacji do zajęć szkolnych i sportowych, w tym zawodów amatorskich w Kartach Bilansowych Ucznia, przechowywanych w Szkołach.
W przypadku potrzeby okazania dokumentacji lekarskiej przed uczestnictwem w zawodach, prosimy udać się do szkoły w celu uzyskania kserokopii Karty Bilansowej.
Zgłaszanie się do Przychodni celem uzyskania dodatkowych zaświadczeń w sezonie zwiększonej zachorowalności zagraża Państwu i Waszym pociechom i zupełnie nie jest konieczne.
Omówienie podstawy prawnej dotyczącej uprawiania sportu:
1. W celu uzyskania orzeczenia o zdolności do uprawiania danego sportu należy w pierwszym rzędzie udać się do lekarza specjalisty w dziedzinie sportu, który jako pierwszy jest wymieniony w Rozporządzeniu z dnia 14 kwietnia 2011 r. w sprawie trybu orzekania o zdolności do uprawiania danego sportu przez dzieci i młodzież do ukończenia 21. roku życia oraz przez zawodników pomiędzy 21. a 23. rokiem życia oraz w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 22 lipca 2016 r. w sprawie kwalifikacji lekarzy uprawnionych do wydawania zawodnikom orzeczeń lekarskich o stanie zdrowia oraz zakresu i częstotliwości wymaganych badań lekarskich niezbędnych do uzyskania tych orzeczeń
2. Ustawodawca dopuszcza możliwość, ale nie obowiązek, że orzeczenie wyda lekarz POZ, ale pod warunkami szczegółowo wymienionymi w Rozporządzeniu. Zgodnie z Rozporządzeniem wymaga to skierowania pacjenta na badania dodatkowe i czasem konsultację innych specjalistów, np. ortopedy lub neurologa.
3. Nadmieniamy, że zadania te wykraczają poza zakres specjalizacji z medycyny rodzinnej, pediatrii i chorób wewnętrznych.
4. Dlatego w trosce o zdrowie sportowców celem kwalifikacji do uprawiania sportu wydaje się konieczne aby taką kwalifikację wykonał specjalista z medycyny sportu, podobnie jak chirurg kwalifikuje do operacji, a pediatra i lekarz rodzinny do szczepień.
5. Podobnie jest w przypadku orzeczeń wydawanych przez lekarza rodzinnego dla zawodników PZS.
Obowiązek uzyskania orzeczenia lekarskiego o stanie zdrowia umożliwiającym bezpieczne uczestnictwo we współzawodnictwie dotyczy tylko zawodników uczestniczących we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez polski związek sportowy – PZS.
Obowiązek wydania zaświadczenia przez lekarza nie dotyczy zawodników, którzy uczestniczą we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez podmioty inne aniżeli polskie związki sportowe, nawet jeśli organizują rozgrywki sportowe w sposób zbliżony do polskich związków sportowych.
Jednocześnie przypominamy, że opiekunowie prawni dzieci i pracownicy organizatora którzy prowadzą zajęcia mają obowiązek obserwowania dziecka i jeśli widzą niepokojące objawy chorobowe (które mogły nie istnieć w chwili badania przez lekarza) muszą odpowiednio zareagować i za to ponoszą odpowiedzialność prawną, niezależnie od wydanego zaświadczenia lekarskiego.
Dodatkowo informujemy, że NIE potrzebujesz zaświadczenia do:
● rozpoczęcie pobytu w żłobku;
● powrót do żłobka/przedszkola po chorobie;
● karmienie piersią – wystarczy oświadczenie matki karmiącej;
Źródło: NFZ
Jednocześnie informujemy, że NIE są bezpłatne (finansowane przez NFZ) zaświadczenia:
● związane z kwalifikacją do publicznych szkół i studiów zawodowych (są finansowane odrębnie);
● związane z uprawianiem sportu lub udziałem w zawodach sportowych przez osoby dorosłe;
● o braku przeciwwskazań do pełnienia funkcji ławnika;
● związane z testami sprawnościowymi przy kwalifikacji do pracy lub szkoły.
Źródło: NFZ
Zawsze w trosce o Was
Personel Przychodni Rodzinnej w Staszowie